Po-pá 09:00 - 19:00 | So 09:00 - 16:00

EN 1621-1

Veškeré chrániče by měly být homologovány. Měkké nehomologované chrániče v podobě molitanové výplně Vás při pádu příliš neochrání. Označení CE, které na chráničích můžete nalézt, znamená, že výrobek splňuje všechny náležitosti daných směrnic

U chrániče by také nemělo chybět uvedení čísla Evropské normy, kterou chránič splňuje. CE je označení výrobku, které znamená, že výrobek je v souladu s příslušnými požadavky stanovenými v harmonizovaných právních předpisech EU. Označení CE neznamená, že výrobek byl vyroben v Evropské unii, nejedná se o označení původu výrobku. CE není značka, proto ho nelze nikde koupit ani označovat takto výrobky, kterých se harmonizované předpisy netýkají. Pokud výrobce na své zboží umístí označení CE, nese odpovědnost za shodu výrobku se všemi příslušnými požadavky stanovenými v harmonizovaných předpisech EU.

Norma EN 1621-1 se zabývá kritérii testů a požadavky na chrániče nejohroženějších částí těla – chrániče ramen, loktů, předloktí, boků, kolen a holení. Při testování je chránič udeřen ocelovým předmětem silou o energii 50 J, 75 J a 100 J, což vede k rozdělení do třech úrovní v tomto standartu. Level 1 (50J), Level 2 „vysoká odolnost“ (75J) a Level 3 „extrémní odolnost“ (100J). Naměřená přenesená síla nesmí u žádné úrovně přesáhnout v průměru 35 kN, žádný jednotlivý úder pak nesmí přesáhnout hodnotu 50 kN.

Norma EN 1621-2 se týká testovacích metod a požadavků na zádové protektory. Testování je prováděno podobně jako u předchozí normy. Norma je rozdělena do dvou úrovní. Při testování je chránič několikrát udeřen ocelovým předmětem silou o energii 50 J. Pokud má chránič splňovat úroveň 1 (Level 1), nesmí průměrná hodnota přenesené síly do chrániče přesáhnout 18 kN, žádný jednotlivý úder pak nesmí přesáhnout hodnotu 24 kN. Ke splnění úrovně 2 (Level 2) naměřená přenesená síla nesmí přesáhnout v průměru 9 kN, žádný jednotlivý úder pak nesmí přesáhnout hodnotu 12 kN.

Můzeme se setkat i s normou EN 14021, která se používá k cetifikaci chráničů hrudi, proti odletávajícím kamenům a úlomkům.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku